parafie gorzow

Do której parafii należycie? W którym kościele mieliście Chrzest, I Komunię Św., ślub? Pierwsza taka mapa Gorzowa! Czy wiecie, że:

wg statystyk w Gorzowie w każdą niedzielę chodzi do kościoła 30 tys. osób? W Gorzowie jest 14 parafii katolickich, z czego 2 na Zawarciu i 1 na Zakanalu. Kto z Was wiedział, że największa jest parafia Pierwszych Męczenników Polski na Manhattanie licząca ponad 21 tys. katolików? Ta gorzowska parafia jest jednocześnie najliczniejszą parafią na ziemiach pomiędzy Szczecinem, Poznanie a Wrocławiem! Najstarszym kościołem jest Katedra a najmłodszym wciąż budowany kościół pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Niemcewicza. Najmniej liczną jest parafia pw. Matki Bożej Różańcowej - niecałe 2 tys. wiernych. Wiedzieliście, że tylko 6 gorzowskich kościołów zbudowano przed II wojną światową, z czego 4 zbudowano jako protestanckie (pw. św. Trójcy, MB Różańcowej, św. Antoniego i Stanisława oraz Chrystusa Króla) a 2 jako katolickie - Katedrę i kościół pw. Św. Krzyża? Kto znał historię religijną Katedry? Zbudowana ok. 1290 r. najważniejsza gorzowska świątynia w 1539 r. przeszła w ręce protestantów a z powrotem do Kościoła wróciła 400 lat później w 1945 r. Wiedzieliście, że dwiema parafiami opiekują się zakonnicy: kapucyni - parafią św. Antoniego i Stanisława i oblaci - parafią Św. Józefa a ostatnim proboszczem-rodowitym gorzowianinem był poprzedni proboszcz (2005-2012) parafii katedralnej - ks. Zbigniew Samociak? Jakie inne ciekawostki o gorzowskich kościołach znacie? 

Dwukrotne kliknięcie w mapę powiększa ją. Wkrótce kolejne opracowanie dotyczące pozostałych religii i wyznań w naszym mieście. 

001.jpeg
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE
001.jpeg - copy
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE