I jeszcze jedna wczesna polska mapa z nazwą "Gorzów", tu z listopada 1921 r. UWAGA: dwukrotne kliknięcie w mapę powiększa ją. 

1920listopad 1920 

Następna mapa z nazwą "Gorzów" wydana przez Księgarnię Polską Bernarda Połonieckiego we Lwowie, w opracowaniu W. Pokornego i A. Tomaszewskiego. Od poprzednich prezentowanych tu map z Księgarni Połonieckiego różni się ustaleniem ostatecznej granicy z Niemcami na terenie Górnego Śląska w wyniku trzech powstań śląskich i decyzji Konferencji Ambasadorów w Paryżu z 20 października 1921 roku o podziale Górnego Śląska na podstawie wyników plebiscytu. Ciekawie wygląda rozgraniczenie Polski z Litwą Kowieńską (sic!) na linii Żeligowskiego, czyli terenu opanowanego przez Wojsko Polskie pod dowództwem "zbuntowanego" w październiku 1921 r. gen. Lucjana Żeligowskiego. Na wschodzie ciągle nie ma Związku Sowieckiego (Radzieckiego), nie ma też już Rosji. Jest za to Ukraina i Białoruś - być może jest to pierwsza w ogóle mapa na świecie, która określa tymi właśnie nazwami oba państwa - choć bez granic, choć włączone w skład państwa sowieckiego, to tu występują nieomal jak państwa suwerenne na równi np. z Łotwą. 

Choć podład mapowy jest ten sam, co na poprzednich kartach, to jednak widać różnice, zwłaszcza w kolorystyce i dokładności wydania. 

To kolejne polskie środowisko kartograficzne, które w wydawanych przez siebie mapach już u zarania II RP stosowało nazwę "Gorzów" na oznaczenie Landsbergu (a.W.). Na tej mapie nie ma już niemieckiej nazwy Landsberg - jest już tylko sam Gorzów. Z innych ciekawostek: widzimy tu miejscowości przetłumaczone na Zielonogóra (sic!), Nowasól, Berlinek, Dobiegniewo czy Pszczewo. Jest też np. Hela i Sopoty.

Poniżej powiększony fragment z Gorzowem:

1920listopad 1920

001.jpeg
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE
001.jpeg - copy
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE