BWA 1999 medium

BWA - czołowe miejsce gorzowskiej kultury i sztuki przez wiele lat. Początkowo mieściła się tu... szkoła! Kto z Państwa chodził tu jako uczeń? W 1977 r. utworzono tu ciekawe Muzeum Zakładowe "Stilonu" z piękną i wygodną salą projekcyjną. Pamiętacie te dywanowe sale, sztandary, szpule, kopsy w gablotach? Ech... Mam sentyment do tego miejsca. Lubiłem tu przychodzić, głównie ze szkołą, na filmy, pokazy. A Wy? Muzeum stilonowskie istniało do 1991 r. Było żywym i interesującym dowodem potęgi ZWCh "Stilon" - tego wielotysięcznego miasta w Mieście, które nigdy nie zasypiało. W "Stilonie" albo ktoś pracował, albo miał tu kogoś z rodziny. Historia gorzowskich zakładów, w tym ZWCh "Stilon" ciągle czeka na swoje miejsce i godne upamiętnienie. 

W 1980 r. utworzono tu BWA, czyli Biuro Wystaw Artystycznych. Inicjatorem i pierwszym dyrektorem BWA był niezwykły człowiek, wychowawca sztuki kilku pokoleń jej adeptów - Jerzy Gąsiorek, znany gorzowski artysta plastyk. W ogromnej sali (350 m2) wystawiano tu przez wiele lat m.in. słynne w Europie Biennale Sztuki SakralnejMiędzynarodowe Plenery Tkackie czy Gorzowskie Konfrontacje Fotograficzne. Wystawiali tu swoje prace m.in. sławny rzeźbiarz, malarz i scenograf Władysław Hasior (1928-1999), który prezentował tu swe liczne niezwykłe asamblaże czy rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz (1930-2017) swoje abakany. BWA w 2002 r. zostało włączone do Miejskiego Ośrodka Sztuki. Od lat mieści się tu również niekomercyjne kino "60 Krzeseł"

Jedno miejsce a ileż historii! A i te jedynie skrótowo przypomniałem tu. A jakie Wy macie wspomnienia z Muzeum Stilonu, BWA, MOS-em? 

Dwukrotne kliknięcie powiększa zdjęcie.

Jeśli podoba Wam się ta codzienna dawka historii Gorzowa w zdjęciach i opisach dziejów naszego Miasta na "Gorzów Wczoraj", chciałbym, abyście wiedzieli, że Wasze komentarze, udostępnienia i polubienia są dla mnie najlepszą motywacją i nagrodą za prowadzenie od ponad 3 lat "Gorzów Wczoraj". Są też informacją, że warto to robić. Dziękuję!

001.jpeg
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE
001.jpeg - copy
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE