1944 Trolejbus Mieszka Medium 

Trolejbus na przystanku na ul. Mieszka I przy kamienicach 15 i 16. Zdjęcie nieznane dotąd w Gorzowie. Rozpoznajecie okolicę? 

Mało kto wie, a nikt nie pamięta, że w l. 1943-45 po Gorzowie jeździły... trolejbusy. Na fali "zakochania się" Europy w trolejbusach 23 czerwca 1943 roku nastąpiło uruchomienie trakcji trolejbusowej, która łączyła wszystkie ważniejsze części Landsbergu (pod tekstem mapki z układem linii):

Trolejbusy linii nr 1 jechały z Dworca kolejowego ulicą Sikorskiego, przejeżdżały obok Katedry, dalej wjeżdżały w ul. Dzieci Wrzesińskich obok dawnej apteki "Pod Słońcem", naprzeciw obecnych Schodów Donikąd trolejbusy linii nr 1 jechały ul. Jagiełły, koło dawnego kina "Słońce" wjeżdżały w ul. Chrobrego. Jechały jak tramwaj przez Chrobrego i Mieszka I aż na plac przy ul. Kilińskiego, czyli niedaleko I LO przy ul. Puszkina. Zapewne niewielu licealistów "Puszkina" zdaje sobie sprawę, że kilkadziesiąt metrów od ich szkoły znajdowała się pętla trolejbusowa. Trolejbusy linii nr 1 wracały tą samą trasą, przy czym przy wspomnianej aptece nie skręcały w ul. Sikorskiego, lecz jechały prosto w ul. Herberta, obok d. Ratusza i późniejszej komendy policji skręcały w ul. Obotrycką, po czym na placu katedralnym skręcały w z powrotem w ul. Sikorskiego, by zakończyć swój bieg przy dworcu kolejowym.

Trolejbusy linii nr 2 spod Katedry wjeżdżały w ul. Mostową, dalej jechały mostem skąd skręcały w ul. Grobla i tą ulicą wjeżdżały na most na Kanale Ulgi. Pomiędzy ulicami Koniawską i Kobylogórską trolejbusy linii nr 2 miały małą pętlę, dzięki której zawracały w drogę powrotną.

Trolejbusy linii nr 3 pętlę początkową miały aż na Placu Słonecznym, skąd ruszały obecnymi Al. 11 Listopada trasą obecnego tramwaju linii nr 1 aż pod Szpital Psychiatryczny przy ul. Walczaka. W drodze powrotnej podobnie jak trolejbusy linii nr 1 skręcały w ul. Herberta, obok d. Ratusza i późniejszej komendy policji wjeżdżały w ul. Obotrycką, po czym na placu katedralnym skręcały w z powrotem w ul. Sikorskiego, by zakończyć swój bieg na Placu Słonecznym.

Warto dodać, że przez cały czas funkcjonowania trolejbusów w Gorzowie jeździły również tramwaje – linia tramwajowa prowadziła podobnie jak trolejbusowa linia nr 2 – spod Katedry na Zakanale i z powrotem. Trolejbusy kursowały średnio 4-5 razy na godzinę. Podczas prawie 2-letniego epizodu trolejbusów w Landsbergu łącznie kursowało ich tu 11 sztuk: 7 sztuk włoskiego Fiata 6567/511 od 1944 r. i 4 MANy. Ostatni ich kurs miał miejsce 30 stycznia 1945 r., gdy miejscowi Niemcy, w ostatniej swej podróży po mieście, jechali nimi na dworzec kolejowy, by dostać się na pociąg w ucieczce na zachód przed sowiecką nawałnicą.

Mało kto wie, że w Gorzowie znajdują się jeszcze ślady po trakcji trolejbusowej. Najbardziej okazałym świadectwem jest potężny betonowy sześcioboczny słup trakcji trolejbusowej stojący w samym centrum Gorzowa – obok fontanny Pauckscha. Jakie inne ślady trolejbusów w Gorzowie znacie?

Zdjęcie przesłała p. Grażyna Jasińska - dziękuję! Na fotografii trolejbus linii nr 1 marki Fiat 656F z włoskiego Livorno.

Jeśli podoba Ci się "Gorzów Wczoraj"
* Polub * Skomentuj * Udostępnij *

Dwukrotne kliknięcie powiększa fotografię i mapki.

07

08

001.jpeg
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE
001.jpeg - copy
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE