1930 Urny Medium 

Dawny cmentarz przy ul. Walczaka. Zdjęcie nigdy dotąd nie prezentowane polskiemu odbiorcy. Ten protestancki cmentarz powstał w 1831 r. pierwotnie niedaleko zbiegu ulic Piłsudskiego i Walczaka (d. Wormsfelder Strasse i Friedeberger Chaussee). W 1887 r. wybudowana została kaplica cmentarna, która od 1963 r. pełni funkcję świątyni luterańskiej (kościół Św. Trójcy). W 1925 r. wzniesiono tu nową kostnicę - od 1974 r. stoi w tym miejscu popularna fontanna. Pochówki na cmentarzu odbywały się do 1948 r. (chowano tu pozostałych jeszcze w Gorzowie Niemców wyznania luterańskiego). Przez kolejne lata nekropolia niszczała. W 1961 r. cmentarz przestał być zarządzany przez ówczesne władze PRL, co przyczyniło się do jego dalszej dewastacji. W 1973 r. po usunięciu nagrobków (bez ekshumacji) utworzono na jego terenie Park Kopernika - w "czynie społecznym" pracowników "Stilonu". W 2010 r. niedaleko kościoła protestanckiego utworzono lapidarium z kilkunastoma tablicami nagrobnymi. Mało kto wie, że na cmentarzu tym dość popularne były pochówki urnowe ze spopielonymi ciałami zmarłych.* Powstał nawet widoczny na zdjęciu "gaj urn", w którym złożono ponad 100 ossariów.

Poniżej mapki poglądowe jak zmieniała się powierzchnia cmentarza przy ul. Walczaka w latach 1921-44. W 1947 r. zajmował on 18 hektarów. 

Dwukrotne kliknięcie w fotografie powiększa je.

Polub, skomentuj, udostępnij innym, jeśli podoba Ci się "Gorzów Wczoraj".

Mapki cmentarza medium

*Spopielanie zwłok u ewangelików ma długą tradycję, która przez wieki różniła ich od praktyki chowania zwłok obowiązującej w Kościele (który oficjalnie dopuścił kremację zwłok w 2 poł. XX w.).

001.jpeg
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE
001.jpeg - copy
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE