1905 Dworzec Medium

Ul. Dworcowa i tramwaj linii "Czarnej" jeżdżący z dworca na ul. Warszawską (aż do wjazdu w ul.Parkową!). W tle Szpital Św. Ducha - budynek z dwiema szpiczastymi wieżami, wzniesiony w 1855 r. Zburzony został jeszcze przed wojną w 1937 r. W szpitalu tym, pełniącym również funkcję domu opieki, wsparcie znajdowały głównie kobiety, zwłaszcza wdowy. Np. w 1910 r. znajdowało się tu 61 kobiet i tylko 4 mężczyzn. Szpital mieścił się dokładnie w tym samym miejscu, w którym stał do niedawna pomnik Adama Mickiewicza (przenoszony właśnie przez władze Gorzowa o kilkanaście metrów dalej). Miejsce to ma długą tradycję medyczną: już od końca XIII w. stał tu średniowieczny przytułek i szpital z kaplicą św. Ducha i cmentarzem. W 1923 r. odkryto w pobliżu fragmenty fundamentów tej świątyni. 

Niektóre z budynków widocznych na zdjęciu przetrwały do dziś. Kto z Państwa potrafi wskazać które to? Panowie pozujący do fotografii - jak myślicie, kim byli? Puśćmy wodze wyobraźni i w ten niezwykły wieczór spróbujmy ich "ożywić".

Jeśli podoba Ci się "Gorzów Wczoraj"
* Polub * Skomentuj * Udostępnij *

Poniżej bonus: przebieg linii tramwajowych w okresie, w którym została wykonana ta niezwykła fotografia. Dwukrotne kliknięcie powiększa zdjęcie i mapkę.

03

001.jpeg
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE
001.jpeg - copy
CAVOK.pl
STRONY WWW
RESPONSYWNE
NOWOCZESNE